Apple’ın Yeni Sürümü iOS 7

 

      Apple geçtiğimiz günlerde beklenen final sürümü İOS 7 ‘yi yayınladı. Apple kullanıcılarının merakla beklediği bu son sürümün bir çok artısı varken eksisi de var tabiki.Apple İOS7’yi geşiltirilmiş en iyi mobile işletim sistemi olarak tanıttı. IOS 7 sürümünü her Apple cihazı tarafından kullanılamıyor. IOS 7 sürümünü kullanabilen cihazlar, iPhone 4 ve üstü cihazlar, iPad 2iPad Mini- retina ekranlı iPad ve 5G iPod. İOS7 ‘ yi cihazınız desteklesede yüklemek zorunda değilsiniz. Bir süre yükleyenlerin yorumlarına bakıp fikir edinin derim sonra tercih size kalmış.

IOS 7 yükleme yapmadan önce yedekleme yapmanız çok önemli. Çünkü sürüm yüklenirken tüm verileriniz silenecektir. Eğer yedekleme yaparsanız tüm verilerinizi sürüm yüklendikten sonra geri yükleyebilirsiniz.

IOS 7 ile gelen yenilikler çok fazla;

 • Yeni tasarıma alışmak birkaç gününüzü alabilir.Şahsen ben eskisini daha çok seviyordum.
 • Denetim Merkezi bu sürümün en büyük yeniliklerinden. Sık kullanılan denetimlere ve uygulamalara ekranın altından yukarı doğru kaydırarak hızlı erişim sağlıyor.
 • Bildirim merkezi iyileştirmelerin de Yeni Bugün görüntüsü; hava durumu, takvim ve borsa da dahil olmak üzere gününüz hakkında genel bilgiler veriyor
 • Çoklu görev iyileştirmelerin de Açık uygulamalar arasında geçiş yaparken uygulamalara ait ekranların önizlemelerini görebiliyoruz. Bu yenilik gerçekten işe yarıyor. Açık uygulamaya tıklamadan en son nasıl bıraktıysanız o şekilde görebiliyorsunuz
 • Yeni sürümde ilk baktığım yer kamera ve fotoğraf oldu.Farklı kamera modları (video, hareketsiz resim, kare ve panorama) arasında kaydırarak geçiş yapılabiliyor. IPhone 4S veya daha yenisinde ve iPod touch (5. nesil) üzerinde gerçek zamanlı fotoğraf filtreleri var.Fotoğraflarınızı ve videolarınızı zamana ve konuma göre otomatik olarak Anlar şeklinde düzenler (ensevindiğimyenilik) . iCloud Fotoğraf Paylaşma birden fazla katılımcıyı ve videoyu ve yeni Etkinlik görüntüsünü destekliyor.Fotoğraf filtresi efektleri eklenebiliyor. Flickr ve Vimeo desteği var.
 • AirDrop ile içerikleri yakınınızdaki kişilerle çabucak ve kolayca paylaşabilirsiniz. Hiçbir ağ veya ayarlama gerektirmeyen güvenli bir şekilde şifrelenmiş aktarımlar.iPhone 5, iPad (4. nesil), iPad mini ve iPod touch (5. nesil) üzerinde destekleniyor ve iCloud hesabı gerektiriyor.
 • Safari’de açık web sayfaları arasında kolayca geçiş yapmanızı sağlayan yeni iPhone sekme görüntüsü  ve hem arama terimleri hem de web adresleri için birleştirilmiş akıllı arama alanı var. Paylaşılanlar, Twitter’da takip ettiğiniz kişiler tarafından paylaşılan web sayfalarını gösteriyor.
 • ITunes Radyo ile kesintisiz radyo keyfi.
 • Siri ‘de seslerde değişiklikler var. Sesler artık kulağa daha doğal geliyor.
 • App Store ‘un Popüler özelliği ile o anki konumunuzla ilişkili uygulamaları görebilirsiniz. Çocuklar kategorisinde yaşa uygun uygulamaları bulabilirsiniz.
 • iPhone’umu Bul Etkinleştirme Kilidi hırsızlık yada kaybolma durumlarında çok işe yaran bir yenilik. iPhone’umu Bul’un kapatılması; aygıtınızın silinmesi, yeniden etkinleştirme ve iCloud’dan çıkış yapma Apple kimliğinizin parolasını gerektirir.
 • Müzik,Video,Harita,Mail,Sesli FaceTime arama,Spotlight araması,Yeni zil sesleri, alarmlar, uyarılar ve sistem sesleri ve daha bir çok yenilik IOS7’de.

Yeni sistemin bazı sorunları beraberinde getirmesi olası bir durumdu zaten. Ama alınabilecek belli başlı önlemler var.

1.    IOS 7’yle beraber iPhone”unuzun giriş ekranı hareketli bir hale geliyor, siz telefonunuzu kımıldattıkça duvar kağıdınız ona göre oynuyor.                       Ancak Parallax adındaki bu işlev, iPad’in geniş ekranında rahatsız edici olabiliyor.Onu gizlemenizi sağlayacak ayar; Ayarlar > Genel > Erişebilirlik yolunu izleyin ve “Hareketi Azalt” işlevini etkinleştirin

2.   Parmağınızı ekranın altından yukarıya doğru sürükleyerek açabildiğiniz Denetim Merkezi, belirli sistem ayarlarına hızla ulaşmanızı                                  sağlıyor. Ancak tüm uygulamalar, bu parmak hareketinden henüz haberdar değiller ve örneğin bir oyun oynarken yanlışlıkla Denetim                            Merkezini açabiliyorsunuz.Bu sorunu aşmak için Ayarlar > Denetim Merkezi > Uygulama içinden erişim ayarını devre dışı bırakın. Bu ayarı kapatsanız da işleve giriş ekranından ulaşmaya devam edebileceksiniz.

3.   Arka planda uygulama yenilemeyi devre dışı bırakın.Bu ayar, arka plandaki uygulamaların internetten içerik almalarına izin verdiğinden pil tüketimini artırabiliyor. Ayarlar > Genel > Arka plan altından ayara ulaşabilirsiniz.

4.  Eski Uyarı Merkezi’nin görünümüne benzer bir arayüz istiyorsanız, Ayarlar > Uyarı Merkezi‘ne gitmeniz ve birkaç ayarı değiştirmeniz gerekiyor.. “Bugün Görünümü”, “Bugünün Özeti” ve “Yarının Özeti” ayarlarını devre dışı bırakmalısınız.

    IOS7 ‘yi kullandıkça öğreneceğiz. Apple oluşabilecek sorunların farkındadır ve onlar için bu sorunları çözmek pekde zor değil. iOS 6 da yaptıkları gibi YAMA yayınlayarak tüm sorunları giderebilirler..

    Siz iOS 7’yi nasıl buldunuz?..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*
Website