Aziza Mustafa Zadeh Sevenleriyle Ankara’da Buluşuyor

Müzisyen bir anne ve babanın yine müzisyen bir evladı Aziza Mustafa Zadeh… 19 Aralık 1969 yılında Bakü’de dünyaya gelen böylesi bir deha hakkında bir şeyler yazmadan önce onun bugünkü müzik kariyerinde önemli rol oynayan ailesinden kısaca bahsetmemek olmaz. Babası Vagif Mustafa Zadeh, caz-muğam türünün kurucusu olarak Azerbaycan’ın en önemli sanatçılarından biri kabul edilmektedir. Annesi Gürcü asıllı Eliza Mustafa Zadeh ise aldığı klasik şan eğitiminden sonra Azeri flormani ve Gürcü orkestralarında solistlik yapmıştır. Eşi Vagif Mustafa’nın 39 yaşında Taşkent’te turne esnasında geçirdiği kalp krizi sonucunda vefat etmesi üzerine hayatının geri kalanını, solistlik kariyerini bir kenara bırakarak, kızı Aziza Mustafa Zadeh’in bugünkü müzisyen kimliğini kazanması için adamıştır. Aziza Mustafa Zadeh’in prodüktörlüğünü ve menajerliğini üstlenen Eliza Mustafa, Azize ile birlikte Almanya’nın Mainz kentinde yaşamaktadır.

Aziza Mustafa’nın kendi anlatımına göre, henüz bebek denecek yaştayken, bir gün babasının “Şur” adı verilen hüzün dolu doğaçlamasını dinlediği sırada ağlaması karşısında annesi Eliza onun dinlediği müzik ile duyguları arasında bir bağ kurabildiğini keşfetti. Aziza’nın farklı makamlara farklı tepkiler verdiğini gören annesi kızının ilk müzikal farkındalığını böylelikle yakalamış oldu. Üç yaşında ilk defa sahnede doğaçlama vokalleri ile babasına eşlik etmiş, piyano eğitimi almış ve dans resim gibi sanatın bir çok dalıyla ilgilenmiştir.

Eliza Mustafa Zadeh

Eliza Mustafa Zadeh/Sağda

Henüz 10 yaşındayken kaybettiği babasının ölümünü hiçbir zaman kabullenmediğini, onun ölümünü yalnızca biyolojik bir olgu olarak gördüğünü, sadece bu dünyayı terk ettiğini ve hala onun enerjisinin etkisinde olduğunu, verdiği konserlerde ise ruhunun onun yanında olduğunu en derin şekilde hissettiğini söylemektedir.

Vagif Mustafa Zadeh

Vagif Mustafa Zadeh

Aziza Mustafa’ya göre “caz” dünya üzerindeki en güzel sanatların başında geliyor. Muğam ise onun caz kompozisyonlarında ana müzikal ilham kaynağı. Babası Vagif Mustafa Zadeh gibi Azeri geleneksel formunun dışına çıkıp, klasik müzik ile muğamı harmanlayarak aktarıyor duygularını dinleyicilerine, Türk müziğinde ise Zeki Müren ve Aşık Veysel’e olan hayranlığını her fırsatta dile getiren Aziza Mustafa Zadeh, bir albümünde Aşık Veysel’e ait “Uzun İnce Bir Yoldayım” türküsüne de yer vermiştir.

aziza-mustafa-zadeh-album-kapagi

Aziza Mustafa Zadeh 1991’de ilk albümü “Aziza Mustafa Zadeh”i, 1993’te ise ikinci albümü “Always”’i çıkardı. Bu albümler sonucunda Alman Phono Akademi Ödülüne ve Sony Echo Prize ödülüne layık görüldü. Aziza Mustafa Zadeh;

Al Di Meola: Dünyaca ünlü enstrümantal caz ve dünya müziği gitaristi,

Bill Evans: En iyi jazz piyanisti olarak kabul görmüş müzisyen

Stanly Clarke: Dünyaca ünlü electric bas virtüozu,

Omar Hakim: Dahi bir jazz davulcusu.

John Patitucci: 6 telli bas virtüözü,

gibi dünyanın en iyi müzisyenleriyle çalışma fırsatı yakaladı. 1996 senesinde “Seventh Truth” adlı albümü ile dünyanın bir çok yerinde sayısız performans sergiledi. Bu albümünü 1997’de “My Funny Valentine“, 2000’de “Inspiration – Colors & Reflections”, 2002’de “Shamans“, 2006’da “Contrasts” ve 2007’de “Contrasts 2 Opera Jazz” albümleri takip etti.

Aziza Mustafa Zadeh Ankara Meb Şura Salonu Konseri

Daha önce Türkiye’de de konserler veren ünlü Azeri Piyanist şimdilerde Ankara’da sevenleriyle buluşmaya hazırlanıyor. 31.09.2014 tarihinde Ankara Piyano Festivalinin açılış konserinde yer alacak. İlk kez “Gaçma Gözel” isimli performansıyla tanıdığım Aziza Mustafa Zadeh’i canlı performansını dinleyeceğim günü sabırsızlıkla bekliyorum :)

Yer: Ankara Meb Şura Salonu

Tarih: 30 Eylül 2014

Saat: 20.30

Biletler: Biletix

Son olarak “Bana Bana Gel Gaçma Gözel”i dinlemenizi tavsiye ediyorum.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*
Website