Detoks Suları

 Vücudumuzun sağlığı ve sorumluluğu bizim elimizde. Sağlıklı yaşam, hepimizin en büyük duası ve çabası. Nasıl duş alarak vücudumuzu temiz tutuyorsak, detoks yaparak da içimizi arındırmalıyız .Detoks deyince akla genelde bir diyet yöntemi olduğu gelir. Evet, birçok diyetisyen hastaya diyet programı uygulamadan önce detoks yaptırır. Fakat bunun nedeni kilo verdirmek için değil, metabolizmanın işleyişini düzene sokmak içindir. Bu sayede gerçekten hafiflediğinizi hissedersiniz, çünkü vücuttaki toksinlerden arınırsınız. Yani mevsimler geçerken çevre kirliliği ve sağlıksız beslenmenin yol açtığı toksik ögeleri, vücudumuzdan detoks yaparak atarız.

Başlıca ihtiyacımız olan su, içimizdeki toksik ögeleri uzaklaştırmamıza yardımcı olan en önemli maddedir. Çok iyi bir su içicisi olduğumu itiraf etmeliyim. İhtiyaç yada psikolojik bir durum olabilir benimki emin değilim ama günde en az iki litre su içmem hatta içmemiz gerektiğinden eminim. Ayrıca bir çoğunuzda duymuş ya da okumuşsunuzdur; ‘sabahları aç karnına bir bardak ılık su için ‘ diye uyarır sağlık uzmanları. Bunun nedeni de gece vücutta biriken toksinleri atmaktır. Madem su içmeye mecburuz, o zaman bir taşla iki kuş vuralım. Hem su içelim hem de detoks yapalım. Nasıl mı?

Suyumuza birkaç besin maddesi ekleyerek tabii detoks yapmaya yardımcı olan besinler olması şartıyla, toksinlerden arınabiliriz. Mesela salatalık, karpuz, çilek, elma, limon, nane ile ayrı ayrı hem pratik hem de sağlıklı detoks suları yapabiliriz.

1. Çilekli Detoks Suyu

1 litre suya , 7-8 adet çileği ikiye bölüp atın. Tat uyumunu beğenirseniz 4 yaprak nane atabilirsiniz. Mevsim yaz ise buz küpleri ile suyunuzu ferahlatın. :) Neden çilek?

 – Bu su kokteyli, oldukça lezzetli ve bir o kadarda yararlı. Laboratuvar çalışmaları sonucunda kanser hücrelerinin ölümüne yaradığı teşhis edilen çilek, vücudumuzdan kanserojen hücreler ile birlikte yağ turan toksinleri uzaklaştırır.

  2. Karpuzlu Detoks Suyu   karpuzlu detoks suyu   1 bardak suya , 3 büyük dilim karpuz ve 2-3 yaprak nane atın. Sonuç mükemmel olacak. :)

Neden karpuz?

 – Karpuz içerdiği amino asit bileşenleri ile karaciğer ve böbreklere kalkan oluşturur. Bu sayede vücuttan amonyak (hücrelere zarar verir) maddesinin atılmasına yardımcı olur.

 -Nane sindirim sistemini geliştirmeye yardımcı olur ve mide kramplarını hafifletir.

  3. Salatalıklı Detoks Suyu   salatalıklı detoks suyu   1 litre suya , 1 büyük salatalığı dilimleyerek atın. Yanına isterseniz bir adet dilimlenmiş limon ve nane yaprakları da ekleyebilirsiniz.

Neden salatalık?

 – Salatalık vücuttan toksinleri uzaklaştırmanın yanı sıra sindirime yardımcı olan lifler ve enerjiyi artıran B vitamini içerir.

  4. Limonlu Detoks Suyu   limonlu detoks suyu   1 bardak suya ,1 adet dilimlenmiş limon ve nane yaprakları atın. Detoks suyunuz hazır.

Neden limon?

 – Limon en etkili detoks maddesidir. Birden fazla yararlı besin içeren detoks suları yapmaya vaktiniz yoksa bile bir bardak suya 3-4 damla limon damlatıp içmeniz bile sade sudan daha faydalı. Ayrıca limon sindirimi düzenlemeye yardımcı olan safra üretimini uyarır ve metabolizmanın daha hızlı ilerlemesini sağlar.

5. Elmalı Detoks Suyu   elmalı detoks suyu   1 bardak suya , 3 ince dilim elmayı atın. 2 kabuk tarçın ve buz küpleri ile tüketebilirsiniz.

Neden elma?

 – Elma cilt hücrelerini yenileyici özelliği sahiptir. Ayrıca kandaki kolesterol oranını dengeleyerek kalp ve damar sağlığına da faydalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*
Website